W ostatnich czasach trzeba bardzo długo czekać na samochód, który został kupiony w salonie. Bywają takie sytuacje, że klient musi czekać nawet jedenaście miesięcy na to, aby móc cieszyć się świeżo zakupionym samochodem. Tzn. świeżo zakupiony to może i on był, ale jedenaście miesięcy wcześniej. Nie dziwi więc nikogo fakt, że wielu woli patrzeć w stronę rynku wtórnego, gdzie można otrzymać także ciekawe modele aut i to prosto od ręki. Alternatywą dla tej sytuacji może stać się także auto poleasingowe, które wbrew pozorom, wcale nie będzie takie stare.
Auto poleasingowe – co to tak naprawdę jest?
Jak sama nazwa mówi, samochody poleasingowe to te, które wcześniej wykorzystywane były na podstawie umowy leasingowej.
Po zakończeniu tej umowy, pojazdy powracają do firmy świadczącej leasing. Przedsiębiorca zyskuje możliwość wykupienia takiego samochodu na preferencyjnych warunkach. Jeżeli nie przystanie na tą propozycje, samochód powraca do swojego właściciela. Firma świadcząca usługi leasingowe decyduje się na ogół na to, aby wystawić go na sprzedaż. Oferty trafiają do innych kupców, którzy mają możliwość zakupienia go w niskiej cenie. Ciekawostką jest to, że tego typu pojazdy mają najczęściej maksimum sześć lat. W porównaniu do tego, co można znaleźć na rynku wtórnym, trzeba powiedzieć, że auta poleasingowe są naprawdę bardzo młode.
Korzyści wynikające z zakupu aut poleasingowych
Taki zakup może budzić u wielu osób pewne obawy. Chodzi bowiem o to, że tego typu samochody są używane. Niektórzy porównują je do tego, co można znaleźć na rynku wtórnym. Czy aby na pewno? Zakup takich pojazdów związany jest z wieloma korzyściami. Wśród najważniejszych zalet można wymienić:
- stan techniczny auta – w szczególności, jeżeli mowa jest o tzw. kręceniu liczników. Nie ma obaw o to, że ktoś będzie w stanie na tym oszukać. Tym bardziej że tego typu pojazdy mają naprawdę niski przebieg, więc świadczy to na korzyść potencjalnego, nowego właściciela;
- ocena rzeczoznawcy – zanim samochód zostanie przeznaczony do finalnej sprzedaży, zostanie sprawdzony pod względem technicznym. Jeżeli coś faktycznie będzie do naprawy, nowy nabywca na pewno zostanie o tym poinformowany. Jednak z takimi sytuacjami ma się rzadko kiedy do czynienia. Na ogół samochody są sprawne, a naprawy zostały dokonane w sprawdzonym warsztacie mechanicznym;
- faktura z pełny, VAT – liczy się ona przede wszystkim dla tych wszystkich osób, które mają szansę na to, aby owy VAT odliczyć w przyszłości. Dzięki temu część pieniędzy będzie można odzyskać pod postacią ulgi podatkowej;
- wiek – jak już było mówione, samochody te są naprawdę młode i rzadko który ma więcej niż pięć lat. Więc są one naprawdę młode i często są jeszcze objęte gwarancją producenta, jeżeli chodzi o pewne części;
- niska cena – najczęściej bywa tak, że firmy leasingowe chcą jak najszybciej pozbyć się tych samochodów, dlatego ich cena jest na ogół obniżona o kilkanaście procent. W porównaniu do prywatnych sprzedawców, cena jest niska i tym bardziej jest w stanie skłonić wiele osób do zakupu.
Firmy leasingowe mają to do siebie, że dbają o samochody, które powierzone są odbiorcom na kontrakcie. Tzn. usługobiorcy leasingowi otrzymują nagrody za to, że samochody są w dobrym stanie technicznym, a na dodatek nie brały udziału w żadnym wypadku. Jeżeli jednak przydarzają się jakieś sytuacje, to klient obciążony jest jakąś karą, najczęściej finansową.
W ten właśnie sposób firmy leasingowe dbają o stan techniczny swoim samochodów, które dalej potem sprzedają.
Zakup samochodu poleasingowego – na co należy uważać?
Fakt, że kupuje się samochód poleasingowy nie oznacza tego, iż należy olać poziom bezpieczeństwa. Co to dokładnie oznacza? Trzeba być po prostu pewnym tego, że kupuje się dobre auto, które będzie można wykorzystywać jeszcze przez długi czas. Jakie elementy należy dokładnie sprawdzić przed zakupem auta pochodzącego z leasingu?
Renoma firmy poleasingowej
W pierwszej kolejności należy sprawdzić z jaką dokładnie firmą poleasingową ma się do czynienia. Czy jest to legalnie działająca firma? Tak, aby nie okazało się, że ma się do czynienia z samochodem, który pochodzi z kradzieży. Aktualnie, wszystko może mieć miejsce, dlatego też należy sprawdzić ten fakt w internecie. Sprawdzając to, należy sprawdzić także oceny o danej firmie poleasingowej. Jeżeli zdecydowana większość z nich jest pozytywna, to jest to znak, że z taką firmą można nawiązywać współpracę.
Stan techniczny i jego historia
Fakt, że firma zaręcza, iż ma się do czynienia z samochodem w dobrym stanie technicznym, nic tak naprawdę nie oznacza. Zawsze trzeba sprawdzić stan techniczny oraz historię pojazdu. W jaki sposób należy tego dokonać?
Do sprawdzenia historii pojazdu potrzebny jest tylko numer VIN, który znaleźć można w dowodzie rejestracyjnym lub na niektórych stałych elementach pojazdu. Mając taki numer, wystarczy tylko określony strony online, gdzie za darmo można sprawdzić historię pojazdu, w tym m.in. to, czy samochód brał udział w wypadkach i czy ewentualnie były w nim wykonywane naprawy.
Stan techniczny samochodu można sprawdzić w najbliższej stacji diagnostycznej. Każda osoba może poprosić o to, aby udać się do takiego miejsca razem z pracownikiem firmy leasingowej. W ten sposób będzie można przekonać się, jaki jest faktyczny stan techniczny pojazdu. Ewentualnie, na oględziny auta można zabrać ze sobą specjalistę z branży motoryzacyjnej, który będzie w stanie ocenić to, w jakiej kondycji jest samochód.
Gwarancja na samochód
Chodzi tu nie tylko o gwarancję producenta. Firmy leasingowe również powinny obejmować auta swoją gwarancją, która z reguły trwa rok. Wszystko jednak tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim sprzedawcą ma się do czynienia. Są takie przedsiębiorstwa leasingowe, które nie dość, że dają gwarancję na auto, to dają również możliwość wykonania zwrotu. Chodzi o sytuację, kiedy auto nie spełnia oczekiwań kupujących. Należy jednak zapoznać się z ewentualnymi możliwościami, kiedy takiego zwrotu można dokonać i jakie dokładnie warunki należy spełnić.
Jakie oferty aktualnie można znaleźć na rynku?
Przeglądając oferty aut poleasingowych, można zawsze znaleźć kilka tych najbardziej interesujących, których cena wydaje się niezwykle kusząca.
Warto jednak zadać sobie pytanie odnośnie tego czy tak jest faktycznie. W jaki sposób to zrobić? Przeglądając oferty innych samochodów – tych samych modeli i tych samych roczników. Dzięki temu faktycznie będzie można ocenić, czy ma się do czynienia z nęcącą ofertą, którą faktycznie będzie można wziąć pod uwagę. Uwaga! Jeżeli cena auta poleasingowego okaże się bardzo niska – w szczególności, jeżeli dokona się porównania do innych ofert, należy zachować ostrożność. Może się bowiem okazać, że za niską ceną ukrywa się bowiem samochód w złym stanie technicznym.
Jaki samochód poleasingowy będzie najlepszą propozycją?
Na to pytanie tak naprawdę każdy kierowca musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Bowiem na tym rynku można znaleźć różnorodne oferty. Nie brakuje tak sedanów, hatchbacków, sportowych, dostawczych i wielu innych. Znajdzie się coś dla miłośników Seata, BMW, Merceda, Audi, Opla, Toyoty i innych znanych marek, które zawsze spotkać można na polskich drogach.
Każda osoba szukająca dla siebie samochodu, na pewno musi wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. Mowa tu m.in. o ilości miejsc w samochodzie, możliwości zamontowania fotelika (jeżeli w rodzinie jest dziecko/dzieci), jak również przebiegu auta. Tak,nawet pod uwagę można wziąć rocznik samochodu, co daje pewność, że faktycznie ma się do czynienia z młodym samochodem.
Potem pozostanie tylko szukać pożądanych ofert. W pierwszej kolejności należy zacząć od własnego miasta. Im bliżej, tym lepiej. Tym większa pewność, że nie trzeba będzie nigdzie jeździć. Jeżeli jednak lokalne firmy nie mają nic ciekawego w ofercie, zawsze można poszukać w innych miastach. Może gdzieś tam czai się atrakcyjny samochód poleasingowy, który będzie w stanie spełnić postawione wobec niego oczekiwania. Pozwoli to wykorzystać auto przez długi czas.