Auto z Anglii: co warto wiedzieć przed zakupem?

Przystępne ceny pojazdów używanych z Wielkiej Brytanii sprawiają, że zainteresowanie takimi samochodami jest bardzo wysokie wśród Polaków. Do końca 2020 roku obowiązywał tak zwany okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To oznacza, że rejestracja auta oznaczała minimum formalności. Dzisiaj sprowadzenie i rejestracja „Anglika” pod pewnymi warunkami również nie stanowi większego wyzwania. Oczywiście istnieją pewne kwestie, które należy brać pod uwagę przy kupowaniu pojazdu z Anglii.

Na co zwrócić uwagę kupując pojazd z Anglii?

Oczywiście podstawową kwestią jest budowa pojazdu spowodowana tym, że w Anglii i pozostałych krajach Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. W związku z tym samochody sprowadzane a Anglii posiadają kierownicę z prawej strony. Ponadto inaczej montowane są tylne światła przeciwmgłowe. Inne jest również ustawienie lamp przednich, a także wskazania licznika.

Samo sprowadzenie i rejestracja auta z Anglii nie sprawia kłopotu, jednak jazda z kierownicą po prawej stronie wiąże się z pewnymi trudnościami. Przede wszystkim chodzi tutaj o wyprzedzanie. Przykładowo siedząc po prawej stronie i jadąc za pojazdem ciężarowym kierowca nie widzi czy coś nadjeżdża z naprzeciwka.

Dojrzenie czegokolwiek jest możliwe z dalszej odległości. Innymi słowy bezpieczny manewr wyprzedzania pojazdem angielskim jest trudniejszy i dłuższy w porównaniu z autami, których kierownice znajdują się po lewej stronie.

Problemy mogą sprawiać również błahe sprawy, takie jak pobranie biletu na parkingu lub autostradzie, chyba że jeździ się z pasażerem. Rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi przełożenia kierownicy z prawej strony na lewą. Wymaga to jednak wsparcia warsztatu zatrudniającego doświadczonych, wykwalifikowanych specjalistów korzystających z nowoczesnego zaplecza technicznego. Koszt takiej usługi to 4-8 tysięcy złotych lub więcej. Wiele zależy od marki, modelu oraz stopnia skomplikowania budowy pojazdu.

Kupno samochodu z Anglii – poszukiwanie ofert

Jeśli chodzi o sam zakup pojazdu z Anglii to proces ten jest podobny jak w Polsce. Można więc szukać ogłoszeń w sieci lub odwiedzać lokalne komisy albo giełdy samochodowe. Dla Polaków najwygodniejsza jest opcja zdalna, czyli przeglądanie ofert dostępnych w sieci. Na szczęście istnieje sporo stron, które oferują mnóstwo anonsów.

Używane samochody są w Anglii bardzo tanie, ale chcąc jeździć nimi po Wielkiej Brytanii, należy liczyć się z koniecznością płacenia wysokich składek ubezpieczeniowych. Trzeba więc przygotować się na to pod względem budżetowym.

Dodatkowo kupując Opla, trzeba mieć na uwadze to, że w Anglii i pozostałych krajach Wielkiej Brytanii, pojazdy te są oferowane pod marką Vauxhall. Ponadto w ogłoszeniach są podawane numery rejestracyjne sprzedawanych samochodów. Dzięki nim kupujący może bardzo łatwo sprawdzić przebieg oraz historię wybranego auta.

Sprawdzanie historii pojazdów kupowanych w Anglii

Przed wydaniem pieniędzy na używany samochód z Anglii, rozsądnym zachowaniem jest sprawdzenie jego historii. Dzięki wspomnianemu podawaniu numerów rejestracyjnych w ogłoszeniach, taka kontrola jest bardzo prosta w krajach UK. Wystarczy odwiedzić stronę hpicheck.com, aby znaleźć wszystkie istotne informacje dotyczące wybranego samochodu. Między innymi można poznać przebieg danego samochodu, a także ustalić czy jego właściciel opłacił obowiązkowy podatek drogowy. Na stronie tej można również znaleźć informacje dotyczące wykonanych przeglądów, powstałych wcześniej uszkodzeń i wykonanych napraw.

Warto pamiętać, że samochody w Anglii otrzymują specjalne oznaczenia od ubezpieczycieli. Ich zadaniem jest informowanie o stanie samochodu. Prezentują się one następująco:

  • A – kategoria ta obejmuje pojazdy mechaniczne, które należy oddać na złom i nie można korzystać z ich części,
  • B – jest to kategoria obejmująca samochody, które nie nadają się do dalszej naprawy i eksploatacji, a jedynie można rozebrać je na części,
  • S – pojazd posiada poważne uszkodzenia konstrukcyjne, których nie da się samodzielnie naprawić,
  • N – auto z lekkimi uszkodzeniami, które mogą obejmować układ kierowniczy albo zawieszenie.

Szukając samochodu przeznaczonego od razu do jazdy, należy skupić się na autach bez oznaczenia lub z oznaczeniem kategorii N. Oczywiście kategorie te są oparte o zgłoszenia do firm ubezpieczeniowych. Oznacza to, że poprzedni posiadacz mógł samodzielnie naprawić poważne uszkodzenie. Warto więc przyjrzeć się pojazdowi na miejscu albo podjechać do diagnosty lub sprawdzonego warsztatu, aby uniknąć zakupu niepewnego auta.

Innym przydatnym źródłem informacji na temat samochodu jest strona internetowa Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA). Należy jedynie podać numery tablic rejestracyjnych, aby uzyskać dane na następujące tematy:

  • podatek drogowy i koniec jego ważności,
  • koniec ważności przeglądu technicznego,
  • dane techniczne samochodu,
  • ostatni wpis w certyfikacie rejestracyjnym.

Zakup auta z Anglii i formalności z tym związane

Podobnie jak w naszym kraju, zakup samochodu w Anglii wiąże się z otrzymaniem faktury albo sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży. W przypadku umowy, dobrze jest od razu sporządzić ją w dwóch wersjach językowych, aby zaoszczędzić na tłumaczeniu tych dokumentów na język polski, gdy auto zostanie już sprowadzone. W samej Anglii umowa nie jest potrzebna, ale jest ona wymagana w Polsce do zarejestrowania auta.

Kupując pojazd w Wielkiej Brytanii, konieczne jest uzupełnienie sekcji 4 dokumentu „Registration Certificate” (certyfikat rejestracyjny). Jest to odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego. Należy podać w nim datę, w której samochód opuścił lub opuści teren UK. Następnie sekcja ta powinna zostać wysłana na adres DVLA (Swansea SA99 1BD).

Pomimo wysłania wspomnianego dokumentu do DVLA, możliwe jest dalsze poruszanie się autem po drogach w Wielkiej Brytanii. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych warunków Oto one:

  • podatek drogowy został zapłacony,
  • samochód ma ważny przegląd (MOT, którego cena to około 55 funtów),
  • posiadanie wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

O czym jeszcze warto pamiętać kupując używany pojazd z Anglii?

Istnieją różne kwestie, którymi należy się zainteresować. Oto najważniejsze z nich:

Przegląd techniczny pojazdu

W porównaniu z innymi krajami, sprowadzanie auta z Anglii wiąże się z dodatkowymi trudnościami powodowanymi przez konstrukcję auta. Jest ona oczywiście związana z ruchem lewostronnym obowiązującym w UK. W związku z tym, przed udaniem się do polskiej stacji diagnostycznej, trzeba będzie delikatnie zmodyfikować następujące 3 elementy auta:

  • przednie lampy – należy ustawić je tak, aby nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka,
  • światło przeciwmgielne – należy umieścić je po lewej stronie,
  • licznik – powinien wskazywać kilometry, a nie mile na godzinę (km/h, a nie mph).

Po dokonaniu tych zmian należy przeprowadzić przegląd w stacji kontroli pojazdów. Jeżeli auto jest rejestrowane po raz pierwszy w kraju, nie musi posiadać tablic rejestracyjnych.

Akcyza i jej opłacenie

Obowiązkową kwestią po sprowadzeniu samochodu jest zapłacenie akcyzy. Wpłaty należy dokonać w ciągu 30 dni. Można to zrobić na stronie puesc.gov.pl. Stawki akcyzy zależą od pojemności silnika. Do 2000 ccm to 3,1%, natomiast powyżej 2000 ccm akcyza wzrasta do 18,6%.Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku aut hybrydowych z silnikami o pojemności większej niż 2000 ccm, akcyza zmniejsza się o połowę i wynosi 9,3%.

Tłumaczenie dokumentów pojazdu

Wydział Komunikacji, do rejestracji pojazdu potrzebuje polskiej wersji dokumentów. Ich tłumaczenie można zlecić tłumaczowi przysięgłemu. Przygotowanie dwóch wersji językowych już na etapie zakupu, pozwala na wypracowanie sporych oszczędności.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Aby jeździć po polskich drogach, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC. Na początku kierowca otrzymuje dokument czasowy. W takim przypadku można wykupić OC na 30 dni. Po zarejestrowaniu auta i otrzymaniu docelowego dowodu rejestracyjnego, konieczne jest już wykupienie polisy rocznej. Należy jednak liczyć się z wyższą ceną, ponieważ kierownica znajdująca się po prawej stronie stanowi utrudnienie i zwiększa ryzyko stłuczki albo innego zdarzenia drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter the text from the image below