Auto złomowanie czyli kiedy i jak podjąć decyzję o pożegnaniu się z samochodem


Samochody to urządzenia mechaniczne, które dziś są obecnie na każdym kroku. Tak samo jak inne maszyny, one z czasem również się zużywają, przez co ich dalsze użytkowanie może być utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Na ostatniej drodze każdy samochód poddawany jest auto złomowaniu, czyli degradacji pojazdu zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Samochód oddawany na auto złomowanie musi jednak się do tego odpowiednio nadawać, ponieważ nie opłaca się tak po prostu niszczyć sprawnych pojazdów. Z tego też decyzja o zezłomowaniu samochodu musi być dokładnie przemyślenia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie kiedy j jak podjąć decyzję o pożegnaniu się ze swoim samochodem.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę decydując o auto złomowaniu?

  • Bezpieczeństwo: to najważniejszy aspekt, który powinien decydować o tym, czy auto nadaje się do dalszej eksploatacji. Jeżeli jazda starym lub mocno uszkodzonym samochodem nie jest już bezpieczna i nie ma nadziei na skuteczną naprawę, to należy jak najszybciej pozbyć się takiego samochodu. Pojazd sprawiający niebezpieczeństwo na drodze z pewnością nie przejdzie przeglądu technicznego, a więc i tak nie będzie mógł legalnie poruszać się po drodze.
  • Częste awarie i wysokie koszty utrzymania: utrzymanie starych samochodów, które ciągle się psują, nie jest tanie. Ciągła konieczność wymiany poszczególnych podzespołów u mechanika ciągnie za sobą ogromne koszty. Również częste awarie sprawiają, że jazda takim autem nie jest przyjemna, ponieważ nie można być pewnym czy auto podczas trasy zda egzamin. W takiej sytuacji również warto oddać samochód na auto złomowanie, gdyż w końcu koszty naprawy przewyższą wartość rynkową pojazdu.
  • Nieekologiczny silnik: samochody, które mają już swoje lata, posiadają nieekologiczne silniki, które nie spełniają dzisiejszych norm emisji spalin, ponieważ szkodzą środowisku naturalnemu. To sprawia, że takimi pojazdami nie można wjeżdżać do niektórych stref, a w niektórych państwach, by móc się poruszać trzeba uiszczać ogromne opłaty. Każdy właściciel samochodu z wiekowym silnikiem, może więc zdecydować się na auto złomowanie, gdy chce wymienić swoje auto na nowsze, a sprzedaż starego jest już nieopłacalna.

 Jak odpowiednio podjąć decyzję o zezłomowaniu pojazdu?

Każda ocena samochodu przed złomowaniem musi rozpocząć się od ogólnej oceny jego stanu technicznego. Jeżeli pojazd jest mocno zdezelowany, to warto się go po prostu pozbyć. Pod uwagę należy również wziąć koszty ewentualnych napraw. Często stare samochody lub samochody po kolizjach da się nadal doprowadzić do stanu użyteczności. Niestety często takie naprawy są bardzo kosztowe. Jeżeli więc dany pojazd jest na tyle uszkodzony, że jego naprawa będzie przewyższać jego wartość, to należy zdecydować się na auto złomowanie.

Oczywiste jest również to by brać pod uwagę bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeżeli  występują jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa poruszania się danym samochodem, to warto nie ryzykować i lepiej pozbyć się pojazdu jak najszybciej.

Jak zezłomować pojazd — potrzebne dokumenty

Aby móc zezłomować w sposób legalny samochód, trzeba dostarczyć zestaw odpowiednich dokumentów do firmy, która będzie zajmowała się złomowaniem auta. Przede wszystkim należy dostarczyć umowę kupna-sprzedaży, aby potwierdzić, że pojazd został nabyty w sposób legalny. Oprócz tego należy również dostarczyć kartę pojazdu, jeżeli taką posiada, dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. W przypadku gdy samochód przeznaczony do złomowania był pojazdem należącym do formy, to musi zostać również dostarczony wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Aby właściciel pojazdu mógł przeprowadzić auto złomowane, musi się również wylegitymować w odpowiedni sposób. W tym celu należy oczywiście przedstawić ważny dokument tożsamości, którym może być np. dowód osobisty. Jeżeli samochód posiadał współwłaścicieli, to również oni powinny być obecni na miejscu i przedstawić swoje dokumenty tożsamości. W przypadku gdy któryś ze współwłaścicieli nie jest w stanie stawić się danego dnia na miejscu, to może wystawić on pisemne upoważnienie do zezłomowania pojazdu.

Gdzie można zezłomować swój samochód?

Samochody osobowe muszą być złomowane w miejscach, które są do tego przeznaczone. Na szczególnej uwadze trzeba mieć jednak fakt, że należy skorzystać jedynie z firm, które działają w naszym kraju w pełni legalnie. Skorzystanie z nie do końca sprawdzonego miejsca może sprawić, że pojawią się problemy z wyrejestrowaniem pojazdu oraz można również zostać pociągniętym do odpowiedzialności za niewłaściwe zezłomowanie pojazdu. Stacje demontażowe działające legalnie posiadają zezwolenia na wydawanie wszystkich potrzebnych dokumentów.

Stacje demontażu pojazdu, które działają zgodnie z prawem, wykorzystują również odpowiednie do tego celu maszyny, a wszystkie powstałe odpady są w odpowiedni sposób utylizowane. Działające w pełni legalnie stacje demontażu pojazdów można zazwyczaj znaleźć na oficjalnych stronach internetowych organów państwowych. Warto również dokładnie porównać oferty poszczególnych stacji, ponieważ niektóre z nich oferują dla klientów dodatkowo darmową wycenę oraz przewóz pojazdu lawetą z wyznaczonego miejsca.

Jaki jest koszt złomowania pojazdu?

Każda osoba chcąca zezłomować swój pojazd nie powinna się martwic o koszty, ponieważ właściciele samochodów zarabiają na tym całym procesie. Wygląda to podobnie jak w przypadku sprzedaży na złomie. Obecnie za zezłomowanie pojazdu właściciele otrzymują zapłatę w wysokości od 300 do 500 złotych. Zdarzają się czasem sytuacje, gdy to jednak osoba złomująca auto musi uiścić zapłatę za pozbycie się samochodu. Do takiej wyjątkowej sytuacji, dochodzi wtedy gdy masa złomowanego samochodu jest mniejsza niż 90% jego pierwotnej masy. W takiej sytuacji za brakujące kilogramy właściciel samochodu musi uiścić stosowną opłatę wedle cennika danej stacji demontażu pojazdów.

Jak wygląda auto złomowanie krok po kroku?

Na samym początku należy oczywiście zgłosić się do wybranej stacji demontażu pojazdów. Jeżeli dana firma zdecyduje się podjąć demontażu, to należy niezwłocznie dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty do tego, aby auto mogło być zezłomowane w sposób legalny. Po tym jak samochód trafi już do stacji demontażu pojazdu i wszystkie dokumenty zostaną podpisane, następuje rozbiórka auta. Właściciel oddający pojazd  otrzyma w tym momencie od firmy złomującej zaświadczenie o przeprowadzeniu demontażu oraz unieważnione dokumenty.

Należy jednak pamiętać, że na tym nie koniec. Właściciel jest zobowiązany, aby dokonać wyrejestrowania samochodu. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji w miejscu, gdzie samochód był zarejestrowany. Tam powinna w sposób ekspresowy odbyć się procedura wyrejestrowania samochodu.

Każdy właściciel ma na podjęcie tych kroków 30 dni od momentu przekazania samochodu na złomowanie. Jeżeli czas ten zostanie przekroczony, to mogą zostać naliczone kary finansowe. O zezłomowaniu samochodu należy również poinformować firmę, w której pojazd był zarejestrowany. W ten sposób można odzyskać pieniądze za niewykorzystana do końca składkę ubezpieczenia.

Podsumowanie

Auto złomowanie jest  bardzo popularną praktyką, ponieważ każdy samochód prędzej czy później musi zostać w odpowiedni sposób zutylizowany. To kiedy to nastąpi, zależy głównie od właściciela pojazdu, ponieważ to w jego rękach jest decyzja o tym, czy i kiedy samochód zostanie przeznaczony do auto złomowania. Ważne jest, aby nie zwlekać z tym, w momencie gdy pojazd nie nadaje się już zbytnio do dalszej jazdy. Nowe samochody są złomowane zazwyczaj wtedy gdy uległy one poważnemu uszkodzeniu, przez co jazda nimi jest niebezpieczna, a ich naprawienie jest albo niemożliwe, albo jest nieopłacalne. Należy również pamiętać o tym, by złomować pojazdy w miejscach legalnie działających, ponieważ zniszczenie pojazdu wbrew prawu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji prawnych. Złomowanie w przeznaczonych do tego misjach jest również w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter the text from the image below