Kupując używany samochód, wiele osób obawia się o jego przeszłość. W końcu od tego, jak auto było eksploatowane przez poprzednich użytkowników, może zależeć jego awaryjność, czy stopień wyeksploatowania. Co więcej, jeżeli pojazd uległ wypadkowi, może być zagrożeniem dla pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Wiele spośród wspomnianych wątpliwości można jednak wyeliminować, korzystając z informacji dotyczących historii pojazdu. Jak ją uzyskać? Dlaczego pełna historia pojazdu jest ważna dla potencjalnych nabywców? Czy znajomość historii pojazdu może wpłynąć na jego cenę? Oto kilka cennych informacji!
Czym jest historia pojazdu?
Historia pojazdu to nic innego, jak szczegółowe dane dotyczące przeszłości danego egzemplarza samochodu. Zazwyczaj w dokumentacji zawarte są wszelkie informacje na temat przebiegu, liczby właścicieli, czy ewentualnych kolizji drogowych. Często możemy uzyskać także dane dotyczące przeprowadzonych napraw, które mogą być potwierdzone stosownymi fakturami czy paragonami.
Na jakiej podstawie możemy ustalić historię pojazdu?
W większości przypadków do ustalenia historii pojazdu potrzebny jest jego numer identyfikacyjny VIN, czyli indywidualny, 17-znakowy kod, nadawany osobno każdemu pojazdowi opuszczającemu fabrykę. Numer VIN jest międzynarodową metodą identyfikacji samochodu, dlatego możemy sprawdzać historię aut zarówno krajowych, jak i pochodzących z importu. Innymi danymi, które pozwolą dojść do historii pojazdu, są jego numer rejestracyjny oraz data pierwszej rejestracji.
Jakie dokumenty składają się na historię pojazdu?
W większości przypadków sprzedający, którzy oferują wgląd do historii oferowanego pojazdu, przedstawiają potencjalnym kupującym komplet dokumentów. W ich skład wchodzą najczęściej takie pozycje jak między innymi:
- książka serwisowa,
- faktury lub paragony dotyczące zakupu części zamiennych,
- faktury lub paragony dotyczące usług warsztatów i autoryzowanych serwisów obsługi,
- raporty informujące o stanie technicznym oraz historii pojazdu (np. Carfax),
- wyniki badań technicznych,
- raporty opracowywane przez firmy zewnętrzne.
Warto pamiętać, by podczas zapoznania z historią pojazdu sprawdzić poprawność numeru VIN lub numeru rejestracyjnego, który jest podany na poszczególnych dokumentach. Wówczas możemy mieć pewność, że faktury, czy raporty są prawidłowe i dotyczą interesującego nas pojazdu.
Dlaczego pełna historia pojazdu jest ważna dla potencjalnych nabywców?
Jak pokazuje wiele przykładów, znajomość pełnej historii pojazdu jest bardzo ważna dla potencjalnych nabywców z wielu powodów. Przede wszystkim minimalizuje ryzyko zakupu samochodu z ukrytymi wadami. Mowa tu przede wszystkim o zatajonych przez sprzedającego kolizjach drogowych, nieregularnym serwisowaniu (lub braku jakichkolwiek czynności serwisowych), czy nawet informacji na temat ewentualnych kradzieży pojazdu.
Często zdarza się, że kupujący, którzy nie znają się zbyt dobrze na samochodach, dokonują wyboru na podstawie emocji. Później może okazać się, że pojazd będzie sprawiać wyraźne problemy podczas użytkowania. Niewłaściwe serwisowanie, wątpliwej jakości naprawa powypadkowa, czy błędy w dokumentacji mogą nieść za sobą duże koszty i jeszcze większe nerwy. Warto przy tym podkreślić, że część ze wspomnianych problemów można wykluczyć, jeżeli znamy pełną historię serwisową samochodu.
Skąd uzyskać informacje na temat historii pojazdu?
Dostępność informacji w kwestii historii pojazdu jest zróżnicowana w zależności od pochodzenia danego egzemplarza. Inne dane możemy uzyskać w przypadku samochodów z rynku krajowego, inne zaś dla aut sprowadzonych zza granicy.
Historia pojazdów krajowych
W przypadku samochodów, które od nowości znajdują się w Polsce, sprawa jest dosyć prosta. Informacje na temat ich historii możemy pozyskać poprzez stronę rządową. To właśnie tam znajdują się dane dotyczące daty pierwszej rejestracji, ilości właścicieli, przebiegu czy okresowych badań technicznych. Rozszerzeniem tych informacji z pewnością może być książka serwisowa samochodu oraz dokumenty, takie jak faktury, czy zlecenia napraw, które zostały przekazane właścicielowi przez warsztat czy autoryzowany serwis obsługi.
Historia pojazdów z Unii Europejskiej
Podobnie jak w przypadku samochodów, które pochodzą z polskiego rynku, auta sprowadzone z państw UE w większości przypadków znajdują się w europejskich bazach danych. Część państw posiada własne bazy, w których możemy potwierdzić przebieg, czy bezwypadkową przeszłość samochodu. Inne oferują jedynie dostęp do podstawowych informacji. W każdym z przypadków warto zdobyć także informacje dotyczące regularności i zakresu przeprowadzanych napraw oraz przeglądów serwisowych. Te z kolei możemy uzyskać poprzez przegląd faktur lub w formie książki serwisowej.
Historia pojazdów ze Stanów Zjednoczonych
W przypadku samochodów, które zostały sprowadzone do kraju ze Stanów Zjednoczonych, stosunkowo najwięcej informacji możemy uzyskać, bazując na raportach Carfax. Dokumenty zawierają podstawowe dane dotyczące pojazdu, ale także pełną historię ewentualnych kolizji drogowych wraz ze zdjęciami uszkodzeń. W raporcie Carfax odnajdziemy także informacje dotyczące przeprowadzonych akcji serwisowych, czy też napraw realizowanych przez autoryzowane serwisy obsługi. Znajomość pełnej historii pojazdów sprowadzonych z USA jest szczególnie istotna przez wzgląd na fakt, że zdecydowana większość importowanych samochodów posiada mniejsze lub większe uszkodzenia powstałe w wyniku kolizji, kradzieży, czy zalania.
Czy pełna historia pojazdu może wpłynąć na cenę sprzedaży?
Nie ulega wątpliwości fakt, że znajomość pełnej historii pojazdu może znaleźć swoje odzwierciedlenie w cenie, jaką mogą zaoferować potencjalni kupujący. Może, ale nie musi! Klienci zainteresowani droższymi samochodami z pewnością bardziej doceniają możliwość wglądu w dokumentację pojazdu. W takich przypadkach dodatkowa inwestycja w lepszy, sprawdzony egzemplarz może pozwolić na uniknięcie kosztownych napraw. Z reguły inaczej sytuacja kształtuje się jednak w przypadku tańszych, budżetowych aut. W tym segmencie pojazdów znacznie mniejszy odsetek klientów zwraca uwagę na udokumentowaną historię danego egzemplarza.
Z pewnością pełna historia serwisowa będzie jednak dużym atutem w przypadku sportowych aut, samochodów klasy premium, bądź cennych, rzadkich modeli kolekcjonerskich, w tym również klasyków.
Czy warto zdecydować się na zakup samochodu, który nie posiada pełnej historii?
Pomimo iż znajomość pełnej historii pojazdu to duże ułatwienie i szansa na zakup dobrego, bezwypadkowego egzemplarza, nie jest ona kluczowym kryterium wyboru. Na rynku wtórnym często możemy natrafić na samochody, które są w naprawdę dobrym, a nawet doskonałym stanie technicznym, ale nie posiadają udokumentowanej historii. Zakup takiego pojazdu może okazać się strzałem w dziesiątkę, jednak wiąże się ze sporym ryzykiem. W takim przypadku decyzja obarczona jest bowiem wieloma wątpliwościami, co sprawia, że kupujemy przysłowiowego kota w worku. W segmencie tańszych (zarówno w zakupie, jak i naprawach) modeli samochodów, można jednak rozważyć zakup auta bez udokumentowanej historii. Drożdże pojazdy, szczególnie należące do marek premium mogą jednak (ale nie muszą!) wyrządzić spore spustoszenia w naszym portfelu.
Dlaczego pełna historia pojazdu jest ważna dla potencjalnych nabywców – podsumowanie.
Jak pokazują powyższe argumenty, znajomość pełnej historii pojazdu jest istotna dla dużej części nabywców. Dzięki możliwości wglądu w dokumentację możliwe jest obniżenie ryzyka związanego z zakupem wadliwego samochodu. Informacje, które znajdują się w historii pojazdu, mogą bowiem zawierać dane na temat kolizji, w których brak udział dany egzemplarz (w tym również zdjęcia uszkodzeń), czy prawidłowości deklarowanego przez sprzedającego przebiegu. Pełna historia serwisowa pojazdu jest więc narzędziem do walki z nieuczciwymi sprzedającymi, które może ochronić nas przed stratą czasu, nerwów, a przede wszystkim – pieniędzy!