Proces sprzedaży samochodu często bywa długi i problematyczny. Odpowiednie przygotowanie pojazdu, wykonanie konkretnych, wyraźnych fotografii czy dodanie ogłoszenia na popularnych portalach internetowych to zaledwie początek długiej drogi. W końcu dalej czekają na nas wizyty potencjalnie zainteresowanych klientów oraz liczne jazdy próbne. Często bywa jednak tak, że pomimo wielogodzinnych oględzin, kupujący kręci nosem, narzekając na stan samochodu. Z tego względu z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług, jakie oferuje skup aut. Czym jest takowy skup? Jakie samochody można szybko odsprzedaż takiej firmie? I co oczywiste, jak przebiega transakcja? Oto poradnik krok po kroku!
Czym jest skup aut?
W większości przypadków skup aut to nic innego jak firma, która zajmuje się odkupem pojazdów osobowych, dostawczych, a często także ciężarowych. W dalszej kolejności samochody te są naprawiane (jeżeli potrzebują naprawy) lub odsprzedawane kolejnym klientom. Istotną kwestią jest fakt, że skup aut oferuje konkretną ilość pieniędzy za dany pojazd, a przy tym nie wymaga czasochłonnego poszukiwania zainteresowanych klientów. Transakcja przebiega szybko i sprawnie, a pełna kwota finansowa jest wypłacana od razu na miejscu w formie gotówki lub przelewana wprost na konto bankowe sprzedającego. Pojawia się jednak pytanie, czy każdy samochód można sprzedać do skupu? Czy firma będzie zainteresowana uszkodzonym lub niekompletnym pojazdem? Jak wygląda sprzedaż auta, które nie posiada przeglądu technicznego lub polisy ubezpieczeniowej OC? O tym wspomnimy szerzej w dalszej części tekstu! Najpierw przejdźmy jednak do procesu sprzedaży!
Jak przebiega sprzedaż samochodu w skupie aut? Poradnik krok po kroku!
Proces sprzedaży pojazdu do skupu aut wygląda zupełnie inaczej, niż tradycyjna transakcja zawierana z osobą prywatną, czy firmą. Z tego względu przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak sprzedać samochód w skupie aut!
Krok 1. Wybór odpowiedniego skupu aut
W każdym mieście funkcjonuje co najmniej jeden skup aut, choć często bywa ich nawet kilkanaście. Oferty poszczególnych firm możemy znaleźć w internecie, przeglądając lokalne grupy dyskusyjne lub też portale ogłoszeniowe. Innym rozwiązaniem są reklamy umieszczane za wycieraczkami samochodowymi lub w formie banerów, zawieszanych przy drodze. Poszczególne firmy mogą posiadać znacznie odmienne warunki współpracy, albo też oferować lepsze lub gorsze kwoty finansowe za dany pojazd. Z tego względu dobrym krokiem może być kontakt z kilkoma skupami aut w celu wyboru najlepszej oferty. Warto również posiłkować się opiniami na temat poszczególnych firm. Dzięki temu znacznie łatwiej wybierzesz solidny skup aut, w którym szybko i sprawnie sprzedasz pojazd!
Krok 2. Kontakt telefoniczny lub osobista wizyta w siedzibie firmy
Po podjęciu decyzji odnośnie skupu aut, z którym chcesz nawiązać współpracę, przychodzi czas na kontakt telefoniczny lub wizytę w firmie. Podczas rozmowy z pracownikiem skupu należy przedstawić wszelkie informacje na temat samochodu, w tym między innymi:
- markę,
- model,
- rok produkcji,
- rodzaj i pojemność silnika,
- stan licznika,
- ważność polisy ubezpieczeniowej oraz przeglądu technicznego,
- informacje na temat stanu technicznego pojazdu (sprawny/niesprawny),
- sugerowaną kwotę, za jaką możesz sprzedać samochód.
Na podstawie powyższych informacji oraz samodzielnego badania rynku pracownik skupu przygotuje ofertę cenową, którą uzna za korzystną dla obu stron. Oczywiście na tym polu zawsze jest możliwość negocjacji, dlatego warto zaproponować wyższą kwotę i sprawdzić, jak zareaguje przedstawiciel skupu aut. Jeżeli uda Ci się osiągnąć kompromis i wynegocjować dobrą ofertę, możesz przejść bezpośrednio do kolejnego kroku!
Krok 3. Sporządzenie dokumentów
Załóżmy, że udało się osiągnąć konsensus w negocjacjach odnośnie ceny, za jaką skup odkupi Twój pojazd. Sprzedaż samochodu absolutnie zawsze, niezależnie od tego, czy kupującym jest osoba prywatna, czy też firma, musi odbyć się poprzez sporządzenie umowy kupna-sprzedaży lub wystawienie stosownej faktury. Na dokumencie muszą znaleźć się podstawowe, a zarazem także najważniejsze informacje, takie jak:
- datę i miejsce, w których została zawarta umowa,
- dane sprzedającego (imię, nazwisko, adres, numer PESEL), bądź dane firmy, jeżeli pojazd jest sprzedawany na fakturę,
- informacje na temat samochodu, w tym marka, model, rok produkcji, numery rejestracyjne, numer VIN, stan licznika oraz zapis dotyczący stanu technicznego auta,
- dane kupującego (zwykle firmy, która prowadzi skup aut),
- podpisy obu stron.
Podczas przygotowania dokumentów warto skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w sieci. Jest to stosunkowo wygodna metoda, ponieważ wystarczy jedynie wydrukować dokument oraz uzupełnić go swoimi danymi. W ten sposób dopełnimy najistotniejszych formalności. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że z reguły pracownicy skupów aut posiadają stosowne wzory dokumentów przy sobie, znacząco ułatwiając kwestie formalne.
Krok 4. Przekazanie pojazdu oraz wypłata pieniędzy
Po sporządzeniu dokumentów przychodzi pora na przekazanie samochodu. Jeżeli udajemy się osobiście do skupu aut, to sprawa jest prosta, oddajemy kluczyki pracownikowi firmy i na tym kończy się nasza rola. W sytuacji, gdy to pracownik skupu przyjeżdża do naszego domu, pojazd zwykle zabierany jest lawetą. Takie rozwiązanie pozwala przetransportować także uszkodzone auta. W tym miejscu warto pamiętać, że wraz z samochodem dobrze jest przekazać wszelkie akcesoria, czy dokumentację serwisową. Dzięki temu takowy pojazd o wiele łatwiej będzie później odsprzedać kolejnemu zainteresowanemu. Oczywiście wraz z przekazaniem samochodu, które często może być smutne i bardzo bolesne dla dotychczasowego właściciela, przychodzi pora na rozliczenie finansowe. W zależności od preferencji sprzedającego skup aut może zapłacić za auto gotówką, przekazując banknoty wprost do ręki dotychczasowego właściciela lub bezgotówkowo – przelewem na konto. Niektóre firmy oferują możliwość przelewu BLIKiem, co sprawia, że pieniądze trafiają na rachunek bankowy praktycznie od ręki.
Krok 5. Zgłoszenie sprzedaży w wydziale komunikacji
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, sprzedający zobowiązany jest do zgłoszenia sprzedaży pojazdu. W tym celu należy wypełnić stosowny wniosek, który jest dostępny w internecie oraz udać się do wydziału komunikacji. Opcjonalnie w niektórych urzędach można dopełnić formalności przez internet, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i problemów. Niestety, nie każdy pamięta o tym, że po sprzedaży auta należy dokonać zgłoszenia tego faktu. Niedopełnienie tego obowiązku w terminie 30 dni od daty sprzedaży może grozić karą finansową w kwocie 250 złotych. Cóż, lepiej pamiętać i nie marnować finansów na niepotrzebne wydatki! W tym momencie proces sprzedaży samochodu w skupie aut jest już w zasadzie zakończony. Pojazd został odebrany, pieniądze trafiły do sprzedającego, a sama transakcja została zgłoszona do urzędu. W takiej sytuacji możesz już spać spokojnie, wszystko zostało zrealizowane zgodnie z przepisami!
Czy każdy samochód można sprzedać do skupu aut?
W większości przypadków do skupu aut możemy sprzedaż praktycznie każdy samochód osobowy, także uszkodzony, czy też niekompletny. Niektóre firmy mogą jednak oferować odkup wyłącznie określonej grupy pojazdów, na przykład wyłącznie w określonym przedziale cenowym. Często za wycieraczkami samochodu możemy znaleźć ulotki, w których skup zapewnia, że zakupi każde auto w kwocie do pięciu, dziesięciu, czy też dwudziestu tysięcy złotych. W praktyce planując sprzedaż auta najlepiej po prostu skontaktować się z danym skupem i zapytać, czy faktycznie będą zainteresowani danym modelem. Często skupy aut zajmują się również zakupem pojazdów dostawczych i ciężarowych, a nawet maszyn rolniczych. Tutaj wiele zależy jednak od indywidualnej oferty, jaką przedstawia dany skup aut.
Jak sprzedać samochód w skupie aut? – podsumowanie
Sprzedaż samochodu do skupu aut to wygodna i co ważne, bardzo szybka metoda na pozbycie się pojazdu. Co więcej, często nie musimy nawet ruszać się z domu, by dokonać transakcji. Pracownicy skupu sami przyjadą pod wskazany adres, przygotują stosowne dokumenty, zabiorą pojazd, a po wszystkim wypłacą wynegocjowaną kwotę finansową. Dzięki temu cały proces sprzedaży możesz przeprowadzić w ciągu jednego dnia roboczego! Większość skupów aut zajmuje się zakupem zarówno w pełni sprawnych, jeżdżących samochodów, jak i pojazdów uszkodzonych, niekompletnych lub pozbawionych przeglądu technicznego, czy też polisy ubezpieczeniowej. szczegóły oferty warto jednak poznać u źródła, kontaktując się z wybranym skupem, najlepiej zlokalizowanym w bliskiej odległości od Twojego domu!