
Sprzedaż samochodu na części to rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby, których auto uległo zniszczeniu w zdarzeniu drogowym. Chodzi tu o sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa uznała stratę całkowitą i uznała, że zwrot wartości auta z dnia wypadku to mniejszy koszt, niż pokrywanie kosztów naprawy. W samochodzie wciąż mogą się jednak znajdować w pełni sprawne części, które przydadzą się innym kierowcom. Rodzi się pytanie, jak sprzedać samochód na części?
W jakich sytuacjach opłaca się sprzedaż auto na części?
Sprzedaż auta na części jest opłacalna w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich to zniszczenie samochodu w zdarzeniu drogowym, gdzie firma ubezpieczeniowa uznała stratę całkowitą i wypłaciła odszkodowanie w wysokości wartości auta z dniu wypadku. Druga sytuacja to posiadanie sprawnego samochodu, który został jednak mocno nadszarpnięty zębem czasu, co sprawia, że jego przywrócenie do optymalnego stanu wymagałoby większych pieniędzy, niż wynosi wartość auta. Takich samochodów nie opłaca się zatem naprawiać. Jednak w tych autach wciąż mogą znajdować się części w dobrym stanie, które mogą przydać się innym kierowcom.
W takich właśnie sytuacjach opłacalnym rozwiązaniem może być sprzedaż auta na części. Jeśli jednak samochód uległ spaleniu, całkowitemu zalaniu lub jest po prostu bardzo stary i wyeksploatowany, wówczas odzyskanie jakichkolwiek części zdatnych do dalszego użytku może graniczyć z cudem. W tym wariancie konieczne będzie zezłomowanie pojazdu.
Czy można samodzielnie sprzedać samochód na części?
Osoby zainteresowane sprzedażą auta na części muszą mieć świadomość, że polskie prawo kategorycznie zabrania samodzielnego demontażu auta. Istnieje bowiem duże ryzyko, że na skutek takich działań dojdzie do poważnego zanieczyszczenia środowiska. Chodzi tu przede wszystkim o wyciek paliwa, olejów oraz innych płynów. A skoro samodzielne rozbieranie auta na części jest nielegalne, to i sprzedaż części nie będzie możliwa na własną rękę. W artykule dostępnym na stronie https://autoumowa.pl/sprzedaz-auta-na-czesci/ możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak można sprzedać auto na części zgodnie z obowiązującym prawem. Kierowcy zainteresowani tym rozwiązaniem będą musieli skorzystać z profesjonalnej stacji demontażu.
Komu można sprzedać auto na części?
Zgodnie z obowiązującym prawem, jedynie certyfikowane stacje demontażu pojazdu mają możliwość legalnej rozbiórki pojazdów. Są bowiem przystosowane do wykonywania takich prac w sposób bezpieczny dla środowiska, a jednocześnie spełniają wszelkie wymogi związane z utylizacją szkodliwych odpadów. To właśnie z usług profesjonalnej stacji demontażu pojazdu musi skorzystać kierowca, który jest zainteresowany sprzedażą swojego auta na części.
W praktyce wygląda to następująco: kierowca przybywa do takiego punktu, a jego pracownicy zajmą się dokładnymi oględzinami w celu ocenienia, jakie części będą zdatne do dalszego użytku. Następnie stacja demontażu pojazdu oblicza, jaki będzie łączny koszt rozbiórki auta, a także, ile będzie można zarobić na sprzedanych częściach. Na podstawie tych obliczeń kierowca otrzymuje ofertę. Po jej zaakceptowaniu spisana zostanie umowa kupna-sprzedaży auta. Następnie stacja demontażu pojazdu dokona rozebrania auta i sprzedaży poszczególnych części.
Jak wyglądają formalności po sprzedaży samochodu na części?
Umowa kupna-sprzedaży pozwoli sprzedawcy załatwić pozostałe formalności po zrealizowaniu transakcji. W przeciągu 30 dni od dnia sprzedaży auta do stacji demontażu pojazdów kierowca jest zobowiązany do wyrejestrowania samochodu. Można to zrobić w wydziale komunikacji. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi wysoka kara, nawet w wysokości 1000 zł. Właściciel powinien także w przeciągu 14 dni powiadomić o sprzedaży auta swoją firmę ubezpieczeniową.
Powiadomienie ubezpieczyciela jest o tyle ważne, że polisa OC jest automatycznie przedłużana po wygaśnięciu poprzedniej, chyba, że właściciele pojazdu wypowie wcześniej umowę. Powiadomienie firmy ubezpieczeniowej jest zatem równoległe z wypowiedzeniem umowy, dzięki czemu nie zostanie ona przedłużona. Warto zaznaczyć, że czasami stacje demontażu pojazdów wystawiają specjalny dokument potwierdzający oddanie auta. W tej sytuacji stacja demontażu pozostawi u siebie dowód rejestracyjny, tablice, a także kartę pojazdu.
Jak przygotować kompletną umowę kupna sprzedaży auta?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się sprzedać auto do stacji demontażu pojazdów, czy też wybierzesz zezłomowanie, jedną z formalności jest sporządzenie odpowiedniej umowy kupna sprzedaży. Będzie ona potrzebna do załatwienia ostatnich formalności, których musimy dopełnić już po przeprowadzeniu transakcji. Na stronie internetowej autoumowa.pl możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądają formalności, a także znaleźć wzór stosownej umowy kupna sprzedaży auta. Skorzystanie z gotowych wzorów znacznie ułatwia sprawę i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów, takich jak niekompletne informacje w zawartej umowie.