Sporty motorowe cieszą się bardzo dużą popularnością wśród wielu ludzi w Polsce i na świecie. Nic więc dziwnego, że każdego dnia mamy do czynienia z różnego rodzaju wyścigami czy też rajdami samochodowymi dostarczającymi mnóstwo emocji i świetnej zabawy. Uczestnictwo w takich wydarzeniach wiąże się oczywiście z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji, a także licencji kierowcy wyczynowego. Taki dokument stanowi potwierdzenie posiadania nie tylko szerokiej wiedzy, ale również doświadczenia i doskonałych umiejętności praktycznych. Oznacza to, że branie udziału w takiej rywalizacji może się wiązać ze sporymi trudnościami. Istnieją jednak pewne rodzaje wyścigów, w których nie ma aż tak wielu ograniczeń i rygorystycznych przepisów.
Podstawowe informacje na temat wrak race
Wspomnianymi wyżej wydarzeniami są tak zwane wyścigi wraków, czyli samochodów, które charakteryzują się niską wartością oraz słabym stanem technicznym. Głównym celem takich zawodów nie jest zdobywanie tytułów mistrzowskich tylko po prostu dobra zabawa i przyjemna atmosfera. Wyścigi takie odbywają się na szutrowej nawierzchni, a w czasie jazdy dozwolony jest kontakt z przeciwnikami. Obserwatorzy takich wyścigów mają możliwość oglądania zmagań poza torem za oponami zabezpieczającymi.
Dodatkowo opony takie wyznaczają trasę, po której mają jeździć samochody. Dynamiczna jazda po zamkniętym torze z dozwolonym kontaktem z rywalami przekłada się na sporą dawkę emocji oraz na wiele rozstrzygnięć, które są dość niespodziewane. W wyścigach typu wrak race można brać udział samodzielnie lub z drugą osobą pełniącą funkcję nawigatora.
Organizatorzy wyścigów wrak race i ogólne zasady
Jeśli chodzi o wyścigi wraków to nie istnieje żadna odgórna organizacja zrzeszająca kierowców i organizatorów wyścigów. Oznacza to, że wzięcie udziału w takich zmaganiach jest dużo łatwiejsze, ponieważ nie wymaga od uczestnika żadnej licencji, a jedynym warunkiem jest odpowiedni pojazd, który został przygotowany we właściwy sposób. Należy więc znaleźć organizatora takich wyścigów, dowiedzieć się czegoś więcej na temat jego wymagań i zgłosić się do zawodów ze swoim pojazdem.
Rzecz jasna, brak odgórnej władzy w świecie wyścigów wrak race wcale nie oznacza, że nie istnieją żadne przepisy. Każdy organizator posiada swoje zasady, z którymi warto się zapoznać po kontakcie lub po odwiedzeniu strony internetowej danej organizacji. Podstawą jest to, że pomiędzy uczestnikami jest dozwolony kontakt. Innymi słowy, pojazdy mogą się ze sobą zderzać co jest dość często wykorzystywane podczas wyprzedzania. W przypadku uszkodzenia jakiegoś auta, do czego dochodzi dość często, takie pojazdy niezdolne do dalszego użytkowania są usuwane z trasy najczęściej przy pomocy specjalnych spychaczy. Warto też dodać, że o zwycięstwie nie decyduje to kto dojechał jako pierwszy na metę. O wiele ważniejsza jest liczba okrążeń wykonanych w ustalonym czasie (zwykle jest to 15 albo 30 minut). Oznacza to, że promowani nie są kierowcy, którzy są najszybsi, ale uczestnicy, którzy potrafią się wykazać umiejętnością sprawnej jazdy oraz unikania niebezpiecznego kontaktu z rywalami.
O czym jeszcze warto pamiętać w przypadku wyścigów wrak race?
Warto dodać, że uczestnicy konkretnych wyścigów są dzieleni na grupy uzależnione od tego jaką ilość aut może pomieścić tor. Rywalizacja jest więc często dzielona na etapy, takie jak na przykład kwalifikacje, półfinały, finały, itp. To wszystko zależy oczywiście od liczby uczestników zainteresowanych udziałem w danej rywalizacji.
Wiele osób zastanawia się jaki samochód należy posiadać, aby uczestniczyć we wrak race. Podstawowy wymóg mówi o tym, że pojazd nie może być warty więcej niż 1000 zł. W wycenie nie są jednak uwzględniane elementy, takie jak klatka, kierownica sportowa albo fotele kubełkowe czyli wszystkie komponenty, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo użytkownika. Dodatkowo samochody biorące udział w takich wyścigach nie mogą być wyposażone w instalację gazową, napęd na cztery koła i nie mogą to być kabriolety.
Jeśli ktoś nie posiada własnego samochodu to nic straconego. Wiele stacji demontażu, czyli tak zwanych szrotów, umożliwia wynajem swoich samochodów za odpowiednią opłatą. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z własnym pojazdem czy też z samochodem wynajętym, auto takie nie musi być zarejestrowane ani posiadać ważnego przeglądu. Często takie wyścigi są organizowane przez stacje demontażu i stanowią one dla samochodów ostatnią okazję do jazdy przed ich ostatecznym zdemontowaniem.
Co należy zrobić chcąc uczestniczyć w wyścigach wrak race?
Przede wszystkim należy poszukać lokalnego organizatora takich zawodów. Wiele informacji można uzyskać w lokalnych stacjach demontażu. Posiadając pojazd spełniający powyższe warunki, należy zapisać się do rywalizacji i spełniać wszystkie warunki ustalone przez organizatora. Wynajem pojazdu ze szrotu jest zwykle bardziej opłacalny, ale posiadanie własnego pojazdu pozwala na jego lepsze przygotowanie do rywalizacji. Warto więc dokładnie przemyśleć ten aspekt wyścigów.