Akumulatory w samochodach osobowych odgrywają bardzo istotną rolę, ponieważ to one odpowiedzialne są za rozruch samochodu oraz za zasilanie wielu systemów pokładowych. Obecnie samochody są bardzo zaawansowane technologicznie, dlatego potrzebują do działania sporej ilości energii elektrycznej. Do jej dostarczania potrzebny jest odpowiedni akumulator, a mnogość dostępnych na rynku modeli dodatkowo sprawia, że dosyć ciężko jest dokonać właściwego wyboru. Warto dokładniej przyjrzeć się kwestii doboru odpowiedniego akumulatora, ponieważ źle dobrany sprawi, że nie będzie można w sposób komfortowy korzystać z samochodu osobowego.
Rodzaje akumulatorów samochodowych
Na rynku obecnie dostępne są akumulatory o różnej budowie i charakterystyce. Obecnie na rynku dostępne są cztery główne rodzaje akumulatorów, które dzielimy na:
- Żelowe
- Kwasowo-Ołowiowe
- AGM
- ECM/ABF/EFB
Przy wyborze akumulatora do samochodu dobrze jest wiedzieć, czym dany rodzaj akumulatorów się cechuje, aby wybrać najlepszy pod swoje potrzeby. Akumulatory żelowe są przede wszystkim wysoce odporne na wstrząsy oraz przechyły, jednak tracą znacząco swoja sprawność w niskich temperaturach. Nieszczególnie dobrze sprawdzają się zatem w samochodach osobowych. Raczej zaleca się je motocykli lub przyczep kempingowych. Lepszą alternatywą są akumulatory kwasowo-ołowiowe, które są bardzo żywotne i całkiem dobrze znoszą stan głębokiego rozładowania.
Do nowoczesnych samochodów osobowych szczególnie dobrze nadają się akumulatory AGM, ponieważ są znacznie bardziej wydajne i dobrze sprawdzają się w pojazdach odzyskujących energię. Przy tego rodzaju akumulatorach trzeba jednak pamiętać o tym, że źle znoszą wysokie temperatury, dlatego montuje się je raczej w innych miejscach niż komora silnika. Akumulatory ECM/ABF/EFB to tak naprawdę nowa generacja akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Są to jednak dużo wydajniejsze urządzenia, które sprawdzają się bardzo dobrze w samochodach osobowych.
Jaki akumulator wybrać do auta osobowego?
Przy wyborze akumulatora do auta osobowego należy wziąć pod uwagę takie kluczowe parametry jak pojemność, prąd rozruchowy, napięcie oraz technologia wykonania. Dobrze w tych kwestiach jest wspomagać się zaleceniami producentów, ponieważ zazwyczaj to właśnie tam można znaleźć informacje na temat tego, jakiego akumulatora potrzebuje dany model samochodu. Informacje na temat tego, jaka pojemność akumulatora jest zalecana do danego pojazdu, można również znaleźć w instrukcji obsługi dodawanej do każdego samochodu.
W przypadku parametru, jakim jest prąd rozruchowy, zasadniczo warto kierować się zasadą, że im wyższy ten parametr, tym lepiej. Rozruszniki same bowiem pobierają odpowiednią ilość prądu, dlatego nie ma obawy, że dojdzie do jakiegoś uszkodzenia, jeżeli prąd rozruchowy akumulatora będzie dosyć wysoki. We wszystkim samochodach osobowych w europie napięcie akumulatora wynosi obecnie 12 V, dlatego akumulatory produkowane z myślą o takich autach posiadają właśnie takie napięcie. Z innymi wartościami można natomiast spotkać się w samochodach ciężarowych lub w samochodach starych.
Jakie są objawy uszkodzenia?
Zasadniczo zdiagnozowane uszkodzonego akumulatora jest dosyć proste, ponieważ zazwyczaj w sutuacji gdy akumulator nie działa prawidłowo, pojawiają się problemy związane z zapłonem samochodu. Szczególnie będą one widoczne podczas zimy, ponieważ uszkodzone akumulatory bardzo często mają problem z prawidłową pracą gdy temperatury spadają poniżej zera. Gdy akumulator jest uszkodzony, to często pojawiają się również objawy. Najczęściej pojawiają się problemy z elektroniką, które mogą objawiać się tym, że niektóre systemy w aucie nie działają prawidłowo lub kontrolki na desce rozdzielczej zaczynają się dziwnie zachowywać.
Akumulator można również zdiagnozować przy pomocy odpowiedniego pomiaru, Do przeprowadzenia takiej diagnozy niezbędny będzie miernik elektryczny, który pozwala właśnie zmierzyć akumulator samochodowy. Podczas takiej diagnozy końcówki miernika należy przyłożyć w odpowiedni sposób do miejsc, w których akumulator jest podłączany do instalacji samochodu. Gdy akumulator nie działa prawidłowo dobrze, jest również sprawdzić stan klem oraz przewodów, ponieważ często to właśnie one są przyczyna wielu problemów z układem elektrycznym auta.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora?
Przy wyborze akumulatora do auta osobowego, ważne jest, aby wybrać produkt bezobsługowy, ponieważ jest to najwygodniejsza opcja. Warto również postawić na produkty znanych i szanowanych producentów, ponieważ są one znacznie mniej awaryjne i wytrzymują również wiele lat ciągłej pracy. Warto także postawić na akumulatory oznaczone symbolami Ca/Ca, ponieważ są one wykonane w takiej technologi, że proces samorozładowywania baterii jest ograniczony w sposób maksymalny. W przypadku nowoczesnych samochodów warto również mieć na uwadze konieczność odpowiedniego zakodowanie nowego akumulatora, ponieważ bez tego sterownik samochodu może wysyłać wiele błędów, przez co auto nie będzie w pełni prawidłowo pracować.