Kiedy sprzedać samochód, a kiedy złomować?

Współcześnie posiadacze aut spalinowych to grupa osób, która co chwile jest zaskakiwana różnymi nowymi regulacjami i zmianami. Dodać warto, że nie są to najczęściej zmiany dla nich pozytywne. Ostatnimi czasy wprowadzone zostały nowe regulacje dotyczące okresowych przeglądów technicznych oraz podnoszone są normy emisji. Nie są to dobre wiadomości dla polskich kierowców. W naszym kraju tylko kilkanaście procent aut na drogach to auta nabyte jako fabrycznie nowe. Średnia wieku samochodu to niemal 16 lat. W wielu przypadkach trzeba będzie podjąć trudną decyzję, dotyczącą sprzedaży samochodu lub jego zezłomowania.

Złomowanie samochodu – jaka jest procedura?

Zanim przejdziemy do rozstrzygnięcia, co jest lepsze, sprzedanie auta czy złomowanie. Warto najpierw omówić sobie, jak wygląda proces złomowania, ponieważ nie każdy auto złomował i może być to naprawdę duża niewiadoma, a faktycznie jest to sprawa prosta. Jeśli chcemy złomować samochód i jesteśmy pewni tej decyzji, to w pierwszej kolejności warto sprawdzić jakich punktach możemy tego dokonać i na jakich warunkach. Warunki to przede wszystkim cena oraz dojazd do klienta. Następnie musimy wykonać następujące czynności:

  • udać się do punktu kasacji wraz z niezbędnymi dokumentami (karta pojazdu, dowód rejestracyjny, polisa OC),
  • otrzymać zaświadczenie o złomowaniu pojazdu,
  • udać się do wydziału komunikacji w miejscu, gdzie samochód jest zarejestrowany (należy udać się tam wyżej wymienionymi dokumentami oraz z tablicami rejestracyjnymi),
  • złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta,
  • dokonać opłaty skarbowej w wysokości 10 zł,
  • poinformować niezwłocznie ubezpieczyciela o złomowaniu w celu odzyskania części środków.

Ogólnie złomowanie to jedna z szybszych do załatwienia spraw związanych z samochodem.

Złomowanie czy sprzedaż?

Wiemy już, jak wygląda, proces złomownia samochodu jednak dalej pozostaje otwarte pytanie dotyczące tego, czy lepiej jest auto wyzłomować, czy sprzedać, jeśli rzecz jasna jest dość stare, a zmieniające się przepisy sprawiają, że dla nas posiadanie takiego samochodu staje się albo ekonomicznie nieuzasadnione, albo po prostu uciążliwe. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od warunków, jakie aktualnie mają na taką decyzję wpływ.

Kiedy bardziej opłacalna jest sprzedaż?

Sprzedaż co do zasady opłaca się w zdecydowanie największej liczbie przypadków. Kwestią graniczną jest to czy potencjalny nabywca będzie w stanie zapłacić nam za pojazd więcej niż punkt złomowania. W przypadku samochodów w naprawdę złym stanie technicznym pozostaje jeszcze temat tego, czy faktycznie uda nam się znaleźć klienta. Trzeba jednak obecnie mieć na uwadze dwa elementy, które finalnie mogą wpłynąć na cenę samochodu. Pierwszy jest taki, że zmieniające się przepisy odnośnie do badań technicznych zwiastują skokowy wzrost ofert sprzedaży starych aut. Na pewno znacząco obniży to cenę. Druga sprawa to kwestia ograniczeń emisji w miastach. Jeśli w naszym mieście zostaną takie normy wprowadzone lub zaostrzone, to po pierwsze ponownie spodziewać się należy wzrostu ilości ofert, po drugie wielu potencjalnych klientów mieszka najbliżej nas, więc raczej, taka osoba nie skorzysta z oferty kupna naszego auta. Po co miałaby, skoro jej te same zmiany również dotyczą. Raczej trzeba będzie poczekać na kogoś z dalszych stron, co znowu wydłuży nam proces sprzedaży.

Kiedy złomować?

Wyzłomowanie auta niestety również czasem jest konieczne i bardziej opłacalne. Samochody w naprawdę fatalnym stanie technicznym, sprzedają się słabo. Nawet sprzedanie na części samochodu jest to najczęściej transakcja, która oscyluje w granicach kwotowych tego, co zaoferuje nam punkt kasacji. W takiej sytuacji lepiej po prostu pojechać samochodem na złom i załatwić tę formalność dość szybko, niż tygodniami czekać na kupca, po to, aby potem się finalnie z nim targować. Pamiętać też trzeba o tym, że nawet jeśli nasze auto nie ma ważnego badania i nawet jeśli nie jeździmy nim nigdzie, to naszym obowiązkiem jest samochód ubezpieczyć. Jeśli samochód mam małe szanse na sprzedaż w rozsądnych pieniądzach i relatywnie krótkim czasie, to lepiej je złomować przed zakończeniem polisy OC. W przeciwnym wypadku będziemy musieli ją ponownie opłacić.

Czy można wymontować coś z samochodu przed złomowaniem?

Możemy w pewnym stopniu zrekompensować sobie brak sprzedaży auta i niską cenę w punkcie skupu tym, że pewne elementy samochodu możemy wymontować i sprzedać. Ograniczeniem tutaj jest waga wymontowanych elementów. Większość punktów kasacyjnych zastrzega sobie, że auto powinno mieć masę 90% tego, co mamy wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Oznacza to mniej więcej tyle, że możemy wymontować przeciętnie około 100kg różnych części czy podzespołów. Najlepiej jest zacząć od akumulatora. Możemy również wyciąć katalizator, który jest dość cenny. Większość części, które były wymieniane niedługo przed złomowaniem, również przedstawiają sporą wartość. Dobrze zainteresować się radiem, reflektorami, szybami, kołem zapasowym, czy fotelami, jeżeli są w dobrym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter the text from the image below