Polisa OC a złomowanie pojazdu – Poradnik

jak wypowiedzieć OC

Zdecydowałeś się na zezłomowanie swojego auta? Nie wiesz, co z jego polisą OC? Nasz poradnik rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Kiedy powinniśmy zezłomować samochód?

Wielu z nas kupuje samochód z nadzieją, że będzie nam dobrze służył i to naprawdę przez długie lata. Niestety zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które mogą pokrzyżować nam plany i wystarczy kolizja z innym pojazdem, czy poważny wypadek, by nasz samochód wymagał długiej i kosztownej naprawy. Jeśli okaże się, że naprawa przewyższy wartość danego pojazdu, to możemy rozważyć jego zezłomowanie.

Co więcej, wskazaniem do tego typu działań będzie też szkoda całkowita, czyli sytuacja, w której uszkodzenia pojazdu są tak rozległe, że nie da się ich usunąć. Poza tym złomowanie pojazdu jest również dobrą decyzją, gdy dysponujemy już wysłużonym autem, który stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników drogi.

Choć powierzchownie może wyglądać całkiem dobrze, to zły stan techniczny sprawia, że takim samochodem nie należy poruszać się po drogach. Jeśli zatem podczas rutynowej kontroli w stacji diagnostycznej usłyszymy, że nasz pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, to jedyne, co nam pozostaje to jego złomowanie.

Gdzie można zezłomować pojazd?

Wydawać by się mogło, że auto możemy zezłomować w dowolnym punkcie, które zajmuje się tego typu działaniami. Nic jednak bardziej mylnego, a wybór nieodpowiedniego miejsca, może skończyć się dla nas poważnymi problemami. Wszystko dlatego, że zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji nakazuje, by stare i nieużywane samochody oddawać do legalnych stacji demontażu.

Za takie uznawane są wyłącznie te, które mają zezwolenie na działalność od marszałka województwa, więc to na nich należy się skupić. Znalezienie odpowiedniej stacji demontażu wcale nie jest takie trudne, jak by się mogło wydawać, ponieważ prowadzony jest wykaz legalnych punktów i można się z nim zapoznać w sieci.

Wyrejestrowanie auta po złomowaniu

Oddanie samochodu na złom, jest jednoznaczne z tym że kończymy jego żywotność. W świetle prawa przestaje być pojazdem, bo staje się tylko mieszaniną złomu i metali kolorowych, których odzyskaniem dodatkowo zajmuje się stacja demontażu. Takie auto nie będzie się już poruszać po polskich drogach, więc musimy wziąć zaświadczenie o zezłomowaniu i udać się do wydziału komunikacji w celu ostatecznego wyrejestrowania pojazdu.

Aby jednak cała procedura przebiegła jak najszybciej, warto też wcześniej pobrać wniosek z sieci i go wypełnić swoimi danymi, w tym na przykład imieniem i nazwiskiem, adresem, numerem PESEL, oraz danymi pojazdu (marka, typ, model, rok produkcji, numer VIN i numer rejestracyjny). Konieczne jest też zabranie dodatkowych dokumentów, w tym na przykład dowodu rejestracyjnego, dowodu uiszczenia opłaty w urzędzie za wyrejestrowanie auta oraz tablice rejestracyjne. Standardowo urzędnicy na wyrejestrowanie samochodu mają do trzydziestu dni, ale w wielu przypadkach decyzja wydawana jest niezwłocznie.

A co z polisą OC po złomowaniu pojazdu?

Skoro samochodu już nie ma, to odpowiedzialność ubezpieczyciela ustaje. Co więcej, aby zrezygnować z polisy OC, wcale nie trzeba czekać do wydania decyzji o jego wyrejestrowaniu. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, z dniem wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu, umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu.

Co więcej, jeśli do końca umowy ubezpieczenia zostało jeszcze kilka tygodni lub miesięcy, to mamy prawo do odbioru tej części składki z OC po złomowaniu auta, która nie została przez nas wykorzystana. Oczywiście ubezpieczyciel sam z siebie nie zwróci nam części składki OC, ani też nie zerwie z nami umowy. Musimy osobiście go poinformować o złomowaniu samochodu.

Jak zatem zgłosić złomowanie samochodu do ubezpieczalni?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym nawiązaliśmy współpracę. Wielu z nich akceptuje krótkie pismo z dołączonym skanem dokumenty, który potwierdza oddanie auta do stacji demontażu. Takie pismo można dostarczyć drogą mailową, online, czy nawet osobiście. Oczywiście na rynku działają też tradycyjne ubezpieczalnie i w takich przypadkach trzeba dopełnić wszystkich formalności. Wiąże się to ze sporządzeniem stosownego wniosku, a więcej o tym, jak wypowiedzieć polisę na stronie https://wypowiadamoc.pl/, gdzie znajdziemy szczegółowe informacje.

Ważne, by dostarczyć wypełniony wniosek o wypowiedzenie polisy OC auta wraz ze skanem dokumentu w preferowany przez ubezpieczyciela sposób. Niektóre firmy stawiają na osobisty kontakt, inne umożliwiają wypowiedzenie umowy przez formularz online, a jeszcze inne pozwalają dostarczyć tego typu dokumenty bezpośrednio na maila ubezpieczyciela.

Poza tym, akceptowana jest też wysyłka listowna, ale w takich przypadkach zawsze lepiej wybrać przesyłkę poleconą z możliwością śledzenia, ponieważ będziemy mieli potwierdzone doręczenie wypowiedzenia polisy OC samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter the text from the image below