Szroty samochodowe w 2023 roku, co się zmienia dla kierowców?

Wiele osób prywatnych oraz przedsiębiorców, posiada w dzisiejszych czasach własne pojazdy różnego typu. Są one niezwykle przydatne i umożliwiają podróżowanie na krótkich i dalekich dystansach, a także na przewożenie wielu typów materiałów albo towarów. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w których konieczne jest pozbycie się auta. Można to zrobić oddając samochód na złom, do stacji demontażu lub próbując go sprzedać. Warto zwrócić uwagę między innymi na auto szroty, czyli tak zwane stacje demontażu pojazdów.

Dlaczego właściciele aut decydują się na złomowanie lub demontaż?

W dzisiejszych czasach spore grono właścicieli samochodów podejmuje decyzję o ich złomowaniu z wielu różnych powodów. Kilka najpopularniejszych przykładów zostało przedstawionych poniżej:

  • Chęć pozbycia się starego pojazdu, którego nikt nie chce kupić. W ten sposób można uzyskać pieniądze za pojazd, wyrejestrować go i przestać płacić za ubezpieczenie, przeglądy, serwisowanie oraz możliwe jest uniknięcie innych kosztów utrzymania samochodu.
  • Pojazd w złym stanie technicznym. Wielu właścicieli oddaje swoje auta na szroty samochodowe ze względu na ich zły stan techniczny, w przypadku którego kompleksowe naprawy przewyższają wartość pojazdu.
  • Wymiana auta na lepsze i nowsze. Nie każdy ma czas i chęć na sprzedawanie samochodu tradycyjnymi sposobami. Sporo osób planując kupić lepszy i nowszy pojazd chce się po prostu jak najszybciej pozbyć starego auta. Oddanie pojazdu do stacji demontażu jest więc rozsądnym wyjściem, którego czas trwania jest krótki.
  • Czasami ktoś może otrzymać jakiś stary lub uszkodzony i niepotrzebny samochód w spadku. W takiej sytuacji również warto pomyśleć o oddaniu pojazdu do stacji demontażu.

Szroty samochodowe i ich oferty

Na krajowym rynku działalność prowadzą liczne szroty samochodowe czyli tak zwane stacje demontażu pojazdów. Właściciele aut mogą oddawać swoje pojazdy do takich firm w celu pozbycia się swoich aut oraz uzyskania za nie pieniędzy. Porządne firmy tego rodzaju zapewniają swoim klientom uczciwe i korzystne wyceny pojazdów, ponieważ same zarabiają na różnych częściach pozyskanych z demontowanych pojazdów. Oznacza to, że w firmach takich, właściciele mogą oddawać następujące typy pojazdów:

  • samochody stare,
  • auta niesprawne technicznie,
  • pojazdy po stłuczkach,
  • samochody po ciężkich wypadkach, które nie nadają się do dalszego użytkowania.

Uczciwe i legalne pozbycie się pojazdu w szrocie

Oczywiście porządne stacje demontażu pojazdu są firmami, które prowadzą legalną działalność na terenie naszego kraju. Oddając pojazd do danej firmy, warto więc sprawdzić czy dane przedsiębiorstwo posiada aktualny wpis w ewidencji działalności gospodarczej. W przypadku jego braku lub próby pozyskania auta w ramach umowy kupna-sprzedaży wystawionej na podejrzane dane niezgodne z danymi firmy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z osobami działającymi nieuczciwie.

Oddanie im pojazdu może doprowadzić do różnych poważnych konsekwencji oraz problemów z wyrejestrowaniem samochodu w wydziale komunikacji. Należy więc zachować czujność i ostrożność. Takie oszustwa często wiążą się ze zbyt wysoką wyceną oddawanego pojazdu.

Uczciwe szroty samochodowe prowadzące legalną działalność w naszym kraju, zapewniają fachową obsługę swoich klientów. Pojazd można samodzielnie dostarczyć w takie miejsce, ale wiele takich firm oferuje odbiór samochodu od właściciela, przy pomocy własnej lawety. To oznacza, że nie trzeba się martwić transportem. Kolejną czynnością jest załatwienie spraw formalnych. Firma podpisuje umowę kupna-sprzedaży pojazdu oraz wystawia zaświadczenie o demontażu. Dzięki takim dokumentom możliwe jest bezproblemowe wypowiedzenie umowy OC oraz wyrejestrowanie auta w urzędzie. Wszystko odbywa się więc zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie naszego kraju.

Czy planowane są jakieś zmiany w 2023 roku?

Obecnie trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje dotyczące zmian planowanych od 2023 roku, jeśli chodzi o szroty samochodowe i kierowców oraz właścicieli pojazdów, którzy chcą oddać swoje auta do takich firm. Oznacza to, że standardowa procedura powinna wyglądać podobnie jak w latach poprzednich i będzie obejmować następujące czynności:

  • Kontakt osobisty lub telefoniczny w celu ustalenia wyceny pojazdu, po podaniu szczegółów na jego temat.
  • Dostarczenie pojazdu do szrotu lub skorzystanie z opcji odbioru lawetą.
  • Ostateczne ustalenie ceny pojazdu.
  • Podpisanie umowy kupna-sprzedaży auta.
  • Płatność gotówkowa lub przelewem na wskazane konto.
  • Otrzymanie zaświadczenia o demontażu pojazdu.
  • Wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji oraz wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC.

Cała procedura jest więc niezbyt skomplikowana i w przypadku trafienia na legalną, uczciwą firmę, kierowca nie musi się martwić praktycznie niczym. Samo poszukiwanie porządnych stacji demontażu nie jest trudne dzięki Internetowi. W sieci można znaleźć liczne oficjalne strony i ogłoszenia takich firm oraz dostępne są też ich dane w CEIDG potwierdzające działanie firmy zgodnie z polskimi przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter the text from the image below