Tablice rejestracyjne obecne są na samochodach na całym świecie. Przepisy ich dotyczące zmieniają się w zależności od kraju, w jakim występują. Tak samo ich kształt oraz forma bywa różna, dlatego nie wszyscy wiedza, jakie dokładnie znaczenie mają one w rzeczywistości. Obecnie w naszym kraju są dosyć jasno ustalone przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych, jednak nadal sporo osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak je montować i po co w ogóle się to robi. Znaczenie tablic rejestracyjnych również się zmienia w zależności od tego, jaki mają one kolor, kształtów i co na nich jest. Każdy region w naszym kraju posiada inne oznaczenia, w których łatwo się pogubić. Warto więc raz na zawsze wyjaśnić wszelkie kwestie, dotyczące, tablic rejestracyjnych.
Przepisy, a tablice rejestracyjne
Przepisy, które obecnie obowiązują, wyraźnie mówią o tym, że każdy pojazd, który jest dopuszczony do ruchu drogowego, musi mieć zamontowane tablice rejestracyjne, które są wydawane do każdego pojazdu osobno. Oznacz to wiec, ze nie tylko samochody muszą posiadać swoje tablice rejestracyjne. Również motocykle, traktory oraz inne pojazdy muszą zostać zarejestrowane, aby mogły się poruszać legalnie po ulicach w naszym kraju. Jak się jednak okazuje, znaczenie ma również to jak i gdzie są zamontowane. Za jazdę bez tablic lub za jazdę z tablicami źle zamontowanymi można otrzymać mandat, lub stracić nawet dowód rejestracyjny.
Przepisy określają, że tablice rejestracyjne powinny być zamontowane z przodu oraz z tyłu w miejscach fabrycznie do tego wyznaczonych. Jazda samochodem tylko z jedną tablicą rejestracyjną jest niedozwolona. Problem pojawia się w przypadku pojazdów nietypowych, które nie posiadają wyznaczonych miejsc. Nie zwalnia to jednak właścicieli pojazdu z obowiązku posiadania tablicy rejestracyjnej. Przepisy mówią, że w przypadku braku fabrycznego miejsca na tablicę, należy ją i tak zamontować w bezpieczny sposób na środku szerokości pojazdu lub gdy jest, to niemożliwe należy umieścić tablicę po lewej stronie pojazdu. Warto także pamiętać, że przepisy wymagają od kierowców tego, aby tablica rejestracyjna z tyłu była oświetlona.
Rodzaje tablic rejestracyjnych
W naszym kraju coraz częściej można spotkać niestandardowe rodzaje tablic rejestracyjnych. Tak naprawdę rodzajów takich tablic jest naprawdę sporo i są one wydawane właścicielom pojazdów w różnych sytuacjach. Jeżeli chodzi o nasze krajowe tablice, to możemy wyróżnić ich następujące rodzaje:
- zwyczajne
- zabytkowe
- tymczasowe
- indywidualne
- służ specjalnych
- dyplomatyczne
Tablice rejestracyjne mogą się od siebie różnić kolorami oraz oczywiście znakami. Wszystko jest jednak dokładnie określone w przepisach, przez co, aby otrzymać niektóre rodzaje tablic rejestracyjnych, trzeba spełnić bardzo rygorystyczne wymagania.
Jak otrzymać tablice rejestracyjne?
By móc legalnie jeździć swoim pojazdem, niezbędne są odpowiednie tablice rejestracyjne, które wydawane w naszym kraju są przez wydział komunikacji danego urzędu miasta, dzielnicy lub powiatu. Aby takie tablice rejestracyjne otrzymać, trzeba w pierwszej kolejności złożyć wniosek o rejestrację pojazdu. Aby sfinalizować cały proces, należy przedstawić następujące dokumenty:
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego
- dowód własności pojazdu
- kartę pojazdu
- dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był już kiedyś wcześniej rejestrowany
- dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej oraz recyklingowej
- dowód opłacenia akcyzy
Sam koszt zarejestrowania pojazdu również jest uwarunkowany kilkoma czynnikami. Zasadniczo za same rejestracje cena różni się w zależności od rodzaju pojazdu. Za wydanie pozostałych dokumentów również trzeba uiścić opłatą. Każdy, kto chce nieco wyróżnić się na naszych polskich drogach, może zamówić sobie indywidualne tablice rejestracyjne. W przypadku samochodów koszt takich tablic to 1000 złotych, a w przypadku motocykli to koszt 500 złotych.
Kto stworzył tablice rejestracyjne?
Na sam koniec warto nieco cofnąć się w czasie, aby sprawdzić, kto tak naprawdę wpadł na ten pomysł, aby tablice rejestracyjne stał się standardem. Zdania co do tego, kto zrobił to pierwszy, są całkiem podzielone, jednak wszystko wskazuje, że to najprawdopodobniej w roku 1893 Francuzi wpadli na pomysł znakowania swoich samochodów w ten sposób. Do naszego kraju przepis ten dotarł jednak parę lat później. Obowiązek używania tablic rejestracyjnych w Polsce został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Robót Publicznych i Ministra Spraw Wewnętrznych. Miało to miejsce w roku 1922.
Pierwsze tablice rejestracyjne w Polsce były dosyć proste pod względem oznaczeń. Zasadniczo pierwsza litera lub pierwsze dwie litery na rejestracji służyły do identyfikacji województwa, w którym pojazd został zarejestrowany. Pozostałe cyfry znajdujące się na tablicy był numerem rejestracyjnym. Wraz z upływem czasu forma naszym tablic rejestracyjnych zmieniała się kilka razy. Zazwyczaj było to związane ze zmianami politycznymi. Obecnie kraje należące do Uni Europejskiej w większości mają podobne tablice rejestracyjne i tak samo jest w przypadku naszego kraju. Dzisiejszy wzór, który obowiązuje i sposób oznaczania został zaprojektowany w roku 2000 i pozostaje praktycznie niezmienny po dzień dzisiejszy.