Prawo jazdy to dokument, który umożliwia w pełni legalne poruszanie się pojazdami mechanicznymi po polskich, jak i zagranicznych drogach. Dla wielu osób to właśnie prawo jazdy może być pewnego rodzaju oknem na świat, umożliwiając sprawne i bezpieczne przemieszczanie się z punktu A do punktu B, na przykład z domu do pracy. Dla innych prowadzenie pojazdów może być relaksującym hobby. Jak dobrze przygotować się do egzaminu na prawo jazdy? Oto kilka istotnych kwestii, które ułatwią uzyskanie pozytywnego rezultatu na egzaminie państwowym!
Kto może zostać kierowcą?
W świetle przepisów polskiego Kodeksu drogowego kierowcą może być każda osoba, która posiada ukończony odpowiedni wiek oraz nie posiada stwierdzonych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W praktyce przed rozpoczęciem kursu nauki jazdy kandydaci na przyszłych kierowców przechodzą badania lekarskie, które decydują o tym, czy dana osoba może bezpiecznie prowadzić samochód. W trakcie badania sprawdzany jest wzrok, słuch, czy koordynacja ruchowa. Dodatkowo lekarz przeprowadza wywiad w kwestii ewentualnych chorób przewlekłych. Jeżeli stan zdrowia kandydata na kierowcę zostanie oceniony jako pozytywny, kursant otrzyma specjalne zaświadczenie konieczne do rozpoczęcia kursu w szkole jazdy.
Jakie kategorie prawa jazdy wyróżniamy?
Podejmując tematykę egzaminu na prawo jazdy, warto wspomnieć o tym, że w naszym kraju wyróżniamy wiele kategorii uprawnień. Każda z kategorii prawa jazdy uprawnia do prowadzenia innego rodzaju pojazdów, ale cechuje się także innymi wymaganiami ze strony kursanta. Podstawowym dokumentem jest oczywiście prawo jazdy kategorii B, które umożliwia jazdę samochodem osobowym lub dostawczym o masie do 3,5 tony. Jakie jeszcze wyróżniamy kategorie prawa jazdy? Oto pełna lista wraz z objaśnieniami:
- kategoria AM – od 14. roku życia – uprawnia do prowadzenia motorowerów i małych quadów,
- kategoria A1 – od 16. roku życia – uprawnia do prowadzenia motocykli o pojemności do 125 cm3 i mocy do 11 kW,
- kategoria A2 – od 18. roku życia – uprawnia do prowadzenia motocykli o mocy do 35 kW,
- kategoria A – od 20. roku życia (dla osób, które posiadają kat. A2 od co najmniej dwóch lat) lub 24. roku życia – uprawnia do prowadzenia motocykli,
- kategoria B1 – od 16. roku życia – uprawnia do prowadzenia małych czterokołowców i pojazdów dla kat. AM,
- kategoria B – od 18. roku życia – uprawnia do prowadzenia samochodów o masie do 3,5 tony, pojazdów wolnobieżnych i innych,
- kategoria BE – od 18. roku życia – uprawnia do holowania ciężkich przyczep,
- kategoria C1 – od 18. roku życia – uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie od 3,5 tony do 7,5 tony,
- kategoria C1E – od 18. roku życia – rozszerza uprawnienia dla kat. C1 o możliwość holowania przyczep,
- kategoria C – od 21. roku życia – uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie powyżej 3,5 tony,
- kategoria CE – od 21. roku życia – rozszerza uprawnienia dla kat. C o możliwość holowania przyczep,
- kategoria D1 – od 21. roku życia – uprawnia do prowadzenia małych autobusów (do 17 osób i 8 metrów długości)
- kategoria D1E – od 21. roku życia – rozszerza uprawnienia dla kat. D1 o możliwość holowania przyczep,
- kategoria D – od 24. roku życia – uprawnia do prowadzenia autobusów
- kategoria DE – od 24. roku życia – rozszerza uprawnienia dla kat. D o możliwość holowania przyczep,
- kategoria T – od 16. roku życia – uprawnia do prowadzenia ciągników rolniczych.
Przez wzgląd na fakt, że zdecydowana większość kursantów zainteresowana jest prawem jazdy kategorii B, w dalszej części artykułu zajmiemy się szerzej właśnie tym zagadnieniem! W ramach podsumowania zaznaczmy więc, że kursanci, którzy ubiegają się o prawo jazdy kategorii B, muszą mieć ukończone 18 lat i charakteryzować się nienagannym stanem zdrowia!
Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?
Wybór szkoły jazdy to istotny punkt w drodze ku upragnionemu prawu jazdy. Dlaczego jest to tak istotna kwestia? W szkole jazdy kursanci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego. Jest to także miejsce, w którym stawiamy pierwsze kroki za kierownicą tak zwanej „eLki”, czyli specjalnie przygotowanego samochodu do nauki jazdy. Istotne jest więc to, by szkoła jazdy oferowała możliwie jak najlepszy poziom i zapewniała wszelką potrzebną pomoc. Warto w tej kwestii kierować się opiniami innych kursantów, na przykład znajomych czy rodziny. Informacje na temat danej szkoły jazdy można też znaleźć w internecie.
Testy na prawo jazdy – czy ułatwią zdanie egzaminu?
Wielu kursantów od samego początku trwania kursu w szkole jazdy ochoczo przystępuje do rozwiązywania testów. Zwykle składają się one z pytań z oficjalnej bazy, dzięki czemu przy ich pomocy zdobywamy wiedzę, która przyda się na egzaminie. Dlatego warto podkreślić, że rozwiązywanie testów na prawo jazdy z pewnością ułatwi zdanie egzaminu! Co więcej, takie działania mogą również zmniejszyć stres, jaki będzie nam towarzyszyć w sali egzaminacyjnej!
Przygotowanie do egzaminu – krok po kroku!
Zanim przystąpimy do egzaminu, warto dobrze przygotować się zarówno pod kątem wiedzy, jak i umiejętności. W przypadku teoretycznej części egzaminu dobrym rozwiązaniem może być regularne wykonywanie testów dostępnych w sieci. Składają się one z pytań, które znajdują się w oficjalnej bazie egzaminacyjnej. Pozwolą one przećwiczyć wiedzę i poznać ogólny sposób wykonywania zadań, dzięki czemu lepiej przygotujemy się do testu z teorii. Z kolei przygotowanie do egzaminu praktycznego możemy wykonać wyłącznie w towarzystwie instruktora nauki jazdy. Jeżeli nie czujesz się dostatecznie pewnie za kierownicą, dobrym pomysłem może być wykupienie dodatkowych godzin zajęć lekcyjnych.
W takiej sytuacji możemy poprosić instruktora o przećwiczenie konkretnych zagadnień, na przykład poruszania się po placu manewrowym, parkowania, czy innych manewrów. Inwestycja w dodatkowe godziny jazdy z pewnością pozwoli obniżyć poziom stresu i poczuć się lepiej za kierownicą, a w niektórych przypadkach może nawet zaowocować w postaci pozytywnego wyniku egzaminu.
Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Pierwszym etapem procesu egzaminacyjnego jest test wiedzy, czyli tak zwana „teoria”. Egzamin składa się z 32 pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego czy ogólnej wiedzy z zakresu motoryzacji. Pytania pochodzą z zamkniętej bazy, dlatego kursanci mogą sprawdzać i poszerzać swoją wiedzę. Większość szkół jazdy organizuje nawet specjalne egzaminy wewnętrzne, w ramach których kursant rozwiązuje zadania na komputerze w ośrodku szkolenia kierowców. Dopiero po otrzymaniu pozytywnego wyniku może zapisać się na oficjalny egzamin. Wróćmy jednak do tematu. Sam egzamin odbywa się w sali komputerowej, a osoba podchodząca do testu ma dokładnie 25 minut na rozwiązanie zadań. Egzamin jest testem jednokrotnego wyboru, co oznacza, że wyłącznie jedna odpowiedź jest prawidłowa. O tym, czy rezultat jest pozytywny, czy też negatywny dowiadujemy się od razu po przesłaniu odpowiedzi. Jeżeli egzamin został zaliczony, możemy przejść do części praktycznej. W tym miejscu warto również wspomnieć, że koszt egzaminu to 50 złotych. W razie niepowodzenia można podejść do kolejnej próby, jednak za każdym razem należy ponownie wnieść opłatę.
Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?
Część praktyczna egzaminu u wielu kursantów wzbudza prawdziwe poczucie strachu. To właśnie tutaj sprawdzane są umiejętności za kierownicą pojazdu. Sam egzamin składa się z dwóch części, spośród których pierwsza odbywa się na placu manewrowym, natomiast druga w ruchu miejskim. W pierwszej części egzaminowany wykonuje kilka standardowych zadań, do których należy chociażby pokonanie łuku do przodu i do tyłu, ruszanie pod wzniesienie, czy też znajomość budowy pojazdu. Jeżeli egzaminator zaliczy wykonanie zadań, kolejnym etapem będzie poruszanie się w ruchu ulicznym. Podczas przejazdu po mieście sprawdzone zostaną nie tylko umiejętności z zakresu odczytywania znaków, ale także parkowania, wymijania, czy wyprzedzania. W praktyce konkretne zadania są wyznaczane przez egzaminatora w zależności od możliwości ich wykonania. Oznacza to, że w przypadku, gdy podczas jazdy egzaminacyjnej nie natrafimy dla przykładu na wolne miejsce parkingowe, zadanie po prostu nie będzie odnotowane na protokole z egzaminu. Koszt egzaminu praktycznego to 200 złotych, a o pozytywnym lub negatywnym wyniku kursant informowany jest przez egzaminatora.
Testy na prawo jazdy, jak się przygotować do egzaminu? – podsumowanie.
Egzamin na prawo jazdy to ostatnia droga ku otrzymaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów. Na tym etapie kursantom często towarzyszy stres, który może znacząco utrudniać podejmowanie właściwych działań. Warto jednak pamiętać, że egzamin na prawo jazdy może być naprawdę łatwy, jeżeli dobrze się do niego przygotujemy. Praca z podręcznikiem, wykonywanie ogólnodostępnych testów oraz obecność na zajęciach teoretycznych w ośrodku szkolenia kierowców z pewnością pozwolą zdobyć wiedzę konieczną do zaliczenia egzaminu teoretycznego. Z kolei powodzenie na egzaminie praktycznym zależy w głównej mierze od tego, jak efektywnie spędzimy czas na kursie nauki jazdy. W końcu to trening czyni mistrza, a co za tym idzie, umiejętności możemy nabyć wyłącznie poprzez samodzielne treningi jazdy, czy manewrowania!