Złomowanie auta w praktyce, sprawdzamy ile trwa kasacja pojazdu

Złomowanie auta w praktyce, sprawdzamy ile trwa kasacja pojazdu

Wiele osób posiada pojazd, którego naprawy przewyższają jego wartość, a sprzedaż nie jest możliwa ze względu na zbyt wysokie koszty związane z samą operacją. W naszym kraju jest kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Najszybszym i najbardziej opłacalnym wyjściem w tej sytuacji jest złomowanie pojazdu. Oczywiście wymaga to przejścia przez kilka procedur krok po kroku, które opiszemy w dalszej części artykułu.

Należy pamiętać o tym, aby wybierać wyłącznie legalne miejsca oferujące usługę kasacji pojazdu. Dzięki temu nie będziemy mieć kłopotów z dokumentacją potrzebną do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji oraz nie będziemy pozbawieni możliwości ubiegania się o zwrot składki OC u ubezpieczyciela, za niewykorzystany okres, jakim pojazd był objęty. Demontaż jest korzystniejszym rozwiązaniem właśnie, między innymi z tego tytułu, gdyż w przypadku sprzedaży takiego samochodu, ubezpieczenie będzie mógł kontynuować kupujący, aż do chwili upływu terminu ważności umowy zawartej z ubezpieczycielem.

Ponadto stacje dają możliwość zezłomowania niekompletnego pojazdu, co za tym idzie, warto byśmy przeanalizowali, czy sprzedaż niektórych części nie będzie korzystnym i dodatkowym rozwiązaniem, które powiększy zwrot uzyskanych środków z operacji pozbywania się samochodu.



Przebieg złomowania krok po kroku

Złomowanie auta jak wiele innych procedur, z jakimi borykamy się na co dzień, wymaga poświęcenia czasu i odpowiedniego przygotowania. Przybliżmy sobie zatem w kilku krokach, jak wygląda w praktyce przebieg tej operacji:

1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia operacji złomowania 

  • dowód osobisty
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • umowa kupna-sprzedaży,
  • pisemne pełnomocnictwo, w przypadku, gdy pojazd posiada kilku właścicieli,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej, gdy posiadany przez nas pojazd jest zarejestrowany na firmę.

2. Kolejnym działaniem, jakie musimy podjąć, jest znalezienie stacji złomowania pojazdów. W tym kroku koniecznym jest sprawdzenie, czy wybrany punkt posiada pozwolenie wydane przez Marszałka Województwa na prowadzenie działalności w takim zakresie. Ponadto podczas poszukiwań warto porównać ceny w kilku miejscach, jakich chcemy zezłomować pojazd.

3. Po wybraniu stacji i przeprowadzeniu złomowania pojazdu warto upewnić się, czy pracownik wydał nam wszystkie dokumenty. Powinniśmy otrzymać zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu wydawane w trzech egzemplarzach, unieważnienie karty pojazdu, tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego.

4. Kolejnym etapem jest wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. Czas, jaki mamy na to działanie to 30 dni.

5. Pozostaje teraz skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym poprzez złożenie wniosku o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Po zezłomowaniu pojazdu w punkcie otrzymujemy kwotę pieniężną, która przeważnie mieści się w przedziale 300-500 zł. Ważne jest, by pamiętać o tym, że masa pojazdu, podczas gdy był wprowadzony do eksploatacji, może ulec zmianie z przebiegiem lat i działań, jakie z nim prowadzimy. Jeśli masa będzie mniejsza niż 90% masy nowego pojazdu, to punkt złomowania może pobrać od nas opłatę, natomiast nie może ona przekraczać kwoty 10 zł za każdy kilogram odbiegający od podanej wartości.

Zagrożenia, błędy i związane z tym okoliczności podczas operacji złomowania pojazdu

Jak wspominaliśmy na początku, wybór nielegalnie działającej stacji złomowania może przysporzyć nam wielu problemów. Trzeba bardzo pilnować, czy formalności w takiej sytuacji zostały dopięte na ostatni guzik, gdyż wbrew pozorom takie stacje wcale nie muszą zezłomować naszego pojazdu. Najgorszym z możliwych scenariuszy jest wykorzystanie go np. do popełnienia przestępstwa. Ponadto istnieje wiele innych możliwości, jakimi posługują się nieuczciwie działające podmioty.

Złomowanie auta w praktyce, sprawdzamy ile trwa kasacja pojazdu

Jeśli chodzi o sam demontaż, wrak w tego typu stacjach może przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska, poprzez nieodpowiednie działania mające na celu utylizację pozostałych płynów czy też palenie wyposażenia i tapicerek z pojazdów. Legalne punkty mają obowiązek odpowiedniego odseparowania odpadów oraz włączenie do ponownego wykorzystania pozostałych surowców po zdemontowaniu pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter the text from the image below